Wielka Podróż

Bilet w jedną stronę, czyli jak skutecznie powywracać poukładane życie trzydziestolatki?

We wrześniu 2015 porzuciłam swoje poukładane życie trzydziestolatki w Warszawie, pewną pracę w międzynarodowej korporacji, wygodne mieszkanie na Ochocie, upłynniając co ważniejszy dobytek i ruszyłam w podróż życia. Wylądowałam na lotnisku JFK w Nowym Jorku z bladym zarysem kilkumiesięcznej podróży w głowie, blisko 20-kilogramowym plecakiem na plecach i… głową pełną marzeń, wyobrażeń i ciekawości, co nadchodzące miesiące przyniosą. Przez kolejnych 9 miesięcy miałam szansę te wyobrażenia weryfikować penetrując 8 krajów zachodniej hemisfery. Dziś wiem, że była to najlepsza decyzja, jaką mogłam podjąć. Decyzja, która ostatecznie otworzyła mnie na świat, pozwoliła mi zaglądnąć w głąb siebie, dała początek dalszym podróżom. W zgodzie z sobą.

WielkaPodróż2015-16 a

Mimo, że wcześniej podróży w moim życiu nie brakowało, ta była wyjątkowa. Odwiedziłam w sumie 8 krajów: USA, Kanadę, Meksyk, Nikaraguę, Kostarykę, Panamę, Kolumbię i Kubę, w tym niektóre dwu- i trzykrotnie. Poznałam krajobrazy, które wcześniej widziałam tylko na retuszowanych w Photoshopie pocztówkach, zdjęciach w sieci bądź na małym ekranie u Cejrowskiego czy Wojciechowskiej – tym razem w realu, chłonąc je wszystkimi zmysłami. Nawiązałam dziesiątki nowych znajomości zarówno z tubylcami jak i innymi podróżującymi z całego świata. Opanowałam język hiszpański do biegłości. A przede wszystkim nauczyłam się wiele o sobie i już wiem, że nic nie będzie takie samo.

Bo podróż zmienia. Nieodwracalnie. Przewraca w głowie, robi rewolucję, brutalnie kwestionuje status quo. Najpierw pudełko, w którym byłeś przez tyle czasu robi się ciasne, więc rozpychasz się w nim łokciami, a potem całym sobą. Po czym zdajesz sobie sprawę, że nie wiadomo kiedy wyszedłeś poza pudełko, które już od jakiegoś czasu było za małe, a tak w ogóle to nie lubisz pudełek…

Collage

 

Przeczytaj więcej o Wielkiej Podróży:

9 miesięcy i 9 miejsc, których nigdy nie zapomnę

Bilans zysków z dziewięciomiesięcznej podróży

Zmierzyć się ze światem i… samym sobą, czyli o podróżowaniu w pojedynkę

Bilet w jedną stronę, czyli co zmienia się dzięki podróżowaniu długoterminowemu?

Kiedy czuję, że żyję?

…oraz o tym, co po niej:

Nowojorski stan umysłu, czyli wszystko zaczęło się dokładnie rok temu

O dedlajnie, fidbeku i ołpenspejsie w rocznicę odejścia z korporacji

Życie po życiu, czyli o powrotach słów kilka

O nowych początkach

10 przykazań na dalszą drogę, czyli popodróżne refleksje

Minimalizm 2.0, czyli popodróżne czystki

A Twoja podróż?

Też Ci się marzy daleka podróż? Chcesz zacząć podróżować na własną rękę i nie wiesz od czego zacząć? Projekt Pierwsza Podróż przeprowadzi Cię krok po kroku przez proces organizacji dalszego wyjazdu.

Możesz też pobrać bezpłatnego ebooka, w którym na 160 stronach dzielę się doświadczeniem zdobytym w podróżach po ponad 50 krajach na czterech kontynentach.

 

  • #1 Decyzja o podróży, czyli gdzie i kiedy jedziemy?