Kierunek Macedonia. Kurs w zgodzie z sobą

Wyobraź sobie odległą krainę, gdzie zamiast kierować się oczekiwaniami innych, utartym kodeksem zachowań społecznych oraz pragnieniami otoczenia, dla odmiany żyjesz w zgodzie z sobą… Pełnią życia, każdego dnia. Tak jak chcesz. Wydaje się niemożliwe? Do momentu, gdy wsiądziesz na mój statek, który Cię do tej krainy zabierze… Tym razem kierunek Macedonia. Kurs w zgodzie z sobą.

Na jego pokładzie przez tydzień będziesz poznawać najgłębsze zakamarki siebie poprzez codzienną pracę z energią, czakrami, medytacją, a przede wszystkim nabranie dystansu do codziennej rzeczywistości i zadbanie o siebie. Zatroszczenie się w równym stopniu o ciało, umysł i ducha. Zadanie sobie wielu pytań, na które na co dzień nie masz czasu. I oczywiście, poszukaniu na nie odpowiedzi. Wspomoże nas tajemnicza macedońska kultura, bałkańska kuchnia, inspiracje krajobrazami i zabytkami regionu Ochrydy, lekcje lokalnego tańca… Jesteś gotowy/a?

Przeczytaj też moją historię, aby dowiedzieć się więcej.

Zobacz, jak wyglądała I edycja warsztatów życia w zgodzie z sobą w Tajlandii.


CO W PROGRAMIE?

Sporo. Będzie się działo. Będzie intensywnie. Zależało mi na tym, by stworzyć warsztaty, których samej mi brakowało, gdy byłam na rozdrożu i szukałam odpowiedzi. Warsztaty holistyczne, łączące różne techniki pracy nad sobą. Nie ideologie, nie religie i doktryny, nie konkretne szkoły i podejścia, a to, co najlepsze z nich wszystkich. Połączone z magiczną scenerią Bałkanów i miejscową kulturą. Gdyż wierzę, że właściwa energia miejsca ma dużą moc transformacyjną. Mój autorski program oparty jest na systemie czakr (tutaj wyjaśniam, czym są czakry), który daje nam szkielet do codziennej pracy, jednak zestaw ćwiczeń warsztatowych pochodzi z różnych dziedzin – od psychologii pozytywnej i coachingu, poprzez filozofie Wschodu i stoicyzm, na medytacji i pracy z ciałem skońćzywszy.

Przez 6 dni warsztatów ze mną – obok eksploracji macedońskiej kultury – czeka Cię między innymi:

 • Codzienna praca z energią i poszczególnymi czakrami: zrozumienie ich roli, symboliki, działania. Indywidualna diagnoza czakr oraz poznanie metod samouzdrawiania i zwiększania ich wibracji w codziennym życiu.
 • Wprowadzenie do różnych technik medytacyjnych (medytacja koncentracyjna, medytacja uważności, mantry, medytacja aktywna) i pracy z oddechem, codzienna praktyka medytacji pozwalająca nawiązać kontakt z sobą i swoimi potrzebami.
 • Wykorzystanie narzędzi pracy z umysłem (afirmacji, wizualizacji, manifestacji) na drodze do osiągnięcia życiowego spełnienia.
 • Przegląd obecnej sytuacji życiowej: gdzie jestem, na jakim etapie swojego życia? Co zabieram w dalszą podróż, a jakie aspekty chcę zmienić?
 • Narzędzia dotarcia do swojej prawdy oraz konkretny plan na to, jak wprowadzić pozytywne zmiany w życiu. W zgodzie z sobą i tym, co Ci w sercu gra.
 • Codzienne wsparcie w podróży w głąb siebie podczas warsztatów, wsparcie po warsztatach w postaci sesji coachingowej.
 • Zajęcia dodatkowe zapewniające codzienny kontakt z naturą i macedońską kulturą uzupełniające pracę warsztatową i poszerzające perspektywę kulturową.
 • Informacyjny pakiet startowy.

DLA KOGO TE WARSZTATY?

Warsztaty są dla Ciebie, jeśli:

  • Marzy Ci się eksplorowanie świata, ale chciałbyś zacząć od bliższego kierunku europejskiego pod okiem doświadczonej eksploratorki.
  • Preferujesz przygodę i autentyczność podróżniczego doświadczenia od luksusu i komfortu turystycznych kurortów i wczasów typu all-inclusive.
  • Chcesz połączyć podróżowanie z nauką i rozwojem osobistym w sprzyjających okolicznościach przyrody i wśród ludzi o podobnych zainteresowaniach.
  • Interesuje Cię kultura Bałkanów i chciałbyś pogłębić swoją wiedzę na jej temat w najlepszy z możliwych sposób – poprzez bezpośredni z nią kontakt.
  • Gdzieś głęboko czujesz, że życie to więcej niż praca od poniedziałku do piątku, która ma spłacać kredyt i rachunki, przeciętnej jakości relacje, presja otoczenia oraz brak głębszego sensu tego wszystkiego prowadzący do bylejakości codziennego bytu.
  • Jesteś gotowy/a na zmiany w życiu, które przyniosą długofalowe skutki, transformując Twój świat w sposób niewyobrażalny – zgodnie z tym, co Ci w sercu gra.
  • Szukasz spokoju, równowagi i harmonii we wszystkich aspektach życia od pracy i kariery, poprzez obszar relacji, na pasjach skończywszy.
  • Chciałbyś dowiedzieć się więcej o energii i jak tym, jak nią zarządzać, by wieść spełnione życie w zgodzie z sobą.
  • Jesteś gotowy/a pracować nad sobą, mierząc się z demonami różnego kalibru. Jak i na pozytywny przełom, który ta praca wywoła.

KIEDY?

Pracę zaczynamy w sobotę, 7 października z samego rana. Stąd ważne, abyś dotarł/a na miejsca warsztatów – macedońskiej Ochrydy – najpóźniej dzień wcześniej, czyli w piątek, 6 października. Każdego dnia warsztatów aż do następnego piątku, 13 października będziemy pracować nad inną czakrą, mierząc się z wyzwaniami i lekcjami, których nam ona dostarcza (a jakie one są, dowiesz się tutaj). Oznacza to, że w ramach warsztatów nad Jeziorem Ochrydzkim spędzimy w sumie 6 pełnych dni i 7 nocy – wymeldowujemy się w piątek, 13 października.

Zachęcam Cię jednak, byś tak zaplanował/a wyjazd, by zostać tu trochę dłużej, skoro już tu dotrzesz. Macedonia to niezwykle malowniczy kraj z bogatymi tradycjami, a przez nas Polaków jeszcze mało odkryty.  Warto dać mu szansę, bo nagrodzi nas po stokroć.


GDZIE?

Macedonia – tajemnica Bałkanów

Kraj usytuowany kulturowo na dwóch kontynentach – pomiędzy śródziemnomorską Europą a odległym Orientem – dzięki czemu czerpie z tradycji obu regionów. Ojczyzna niezwyciężonego Aleksandra Macedońskiego – wybitnego stratega i jednego z największych zdobywców w historii. Kolebka słowiańskiego piśmiennictwa, kraj Cyryla i Metodego – świętych kościoła katolickiego i prawosławnego nazywanych apostołami Słowian. Miejsce, gdzie latami rodziły się fascynujące lokalne historie, które osiągnęły status bałkańskich mitów…

Macedonia to wyjątkowy kraj i – pomimo centralnego położenia na mapie Bałkanów – wciąż przez Polaków mało odkryty. Z jednej strony urzeka malowniczym krajobrazem wszechobecnych gór, rzek i jezior, z drugiej z kolei dziedzictwem kulturowym i historią sięgającą czasów prehistorycznych. Tutaj życie toczy się w innym tempie, pośród tajemnicy ukrytej w cerkwiach, klasztorach, monastyrach i meczetach, a także malowniczych wioskach, których krajobraz pozostał niemal niezmieniony od wieków. Bogata historia i zjawisko współistnienia kilku religii na ziemiach Macedonii są źródłem jej niezwykłej obfitości etnicznej i kulturowej. Poza typowo macedońskimi elementami, jej kultura naznaczona jest wpływami albańskimi, tureckimi i śródziemnomorskimi. Bogaty folklor, żywiołowe tańce i śpiewy oraz wyraziste potrawy kuchni bałkańskiej czynią Macedonię unikatowym miejscem na mapie Europy, a nawet Bałkanów. Macedońska kuchnia jest niezwykle obfita w różnorodne smaki – mięs, serów, warzyw oraz dodatków, takich jak ajwar, będący flagową pastą kuchni bałkańskiej przyrządzaną z pieczonej papryki, bakłażanów i czosnku. Wśród trunków wyróżniaja się wina z rejonu Tikvesh, który jest domem dla największych winnic w regionie oraz rakija – narodowy trunek wielu krajów bałkańskich wytwarzany tutaj najczęściej z winogron.

Ochryda – perła Macedonii

Położona w południowo-zachodniej części kraju Ochryda jest prawdziwą macedońską perłą – nie bez powodu wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Miasto przepełnione historią, wielowiekową tradycją i silnymi wpływami religijnymi usytuowane jest nad malowniczym Jeziorem Ochrydzkim, będącym jedną z największych krajobrazowych atrakcji kraju. Ochrydzka starówka oferuje spotkanie ze starożytną kultura sięgającą czasów rzymskich i bizantyjskich oraz unikatową architekturą cerkiewną. Ale nie tylko dziedzictwo kulturowe i malownicze położenie pomiędzy górami a jeziorem czynią Ochrydę miejscem wyjątkowym. Według archeologów Ochryda jest jedną z najstarszych osad ludzkich w całej Europie, a samo jezioro, nad którym leży, ma ponad 3 miliony lat. Historia zobowiązuje, choć Ochryda nie ograniczyła swej roli jedynie do kolebki dziedzictwa kulturowego. Jezioro Ochrydzkie ma kilka naturalnych plaż, oferując miłośnikom plażowania i sportów wodnych krystalicznie czyste wody. Nazywana perłą Macedonii, Ochryda jest cennym bałkańskim klejnotem, ale też domem najprawdziwszych pereł wytwarzanych na jej terenie przez lokalnych jubilerów.

Apartmanty Chardak – nasza macedońska rodzina

Położone nad samym Jeziorem Ochrydzkim Apartamenty Chardak oferują nie tylko wspaniały widok z okna i tarasu, ale również bliskość ochrydzkiej starówki i ciepłą, rodzinną atmosferę gospodarzy. Przebywanie tak blisko z Macedończykami da nam szansę poznania macedońskiej kultury dosłownie od kuchni. Regionalne posiłki serwowane uczestnikom warsztatów przygotowywane będą z lokalnych produktów i domowych przetworów, które są esencją macedońskiej kuchni.

JAK SIĘ TAM DOSTAĆ?

Dostanie się do Macedonii jest małą przygodą, ale ta wyprawa jest dla eksploratorów, którym przygody nie są obce! Nie ma bowiem bezpośrednich lotów z Polski do Macedonii, istnieje za to kilka innych sposobów dotarcia do perły Bałkanów:

1. WARSZAWA-SALONIKI-OCHRYDA

Termin warsztatów został do tej właśnie opcji przystosowany. Zakłada lot z Warszawy Modlina do greckich Salonik (wylot w piątek 6 października, powrót tydzień później, 13 października, a dla chcących zostać dłużej w kolejny wtorek, 17 października). Z Salonik dla chętnych istnieje możliwość zorganizowania bezpośredniego transportu z lotniska prosto do apartamentów Chardak (ok. 4 godz.) w cenie 55 euro tam i z powrotem.

2. BERLIN-SKOPJE-OCHRYDA

Ta opcja może być ciekawa dla mieszkańców Polski zachodniej i oferuje dodatkową możliwość zwiedzenia Skopje, stolicy Macedonii. Zakłada lot z Berlina do Skopje (wylot z Berlina w czwartek, 5 października, powrót w sobotę, 14 października, dla chcących zostać dłużej wtorek, 17 października). Przejazd autobusem ze Skopje do Ochrydy trwa 3-3,5 godz. i kosztuje 8 euro.

3. POLSKA-LONDYN-OHRYDA

W ramach tej opcji dostaniemy się bezpośrednio do miasta warsztatów – Ochrydy, ale… z lotniska Londyn Luton linią Wizzair (wylot z Luton w środę , 27 września, powrót w niedzielę, 8 października). Do Luton dostaniemy się tanimi liniami z Warszawy, Wrocławia, Poznania, Katowic, Gdańska, Lublina i Olsztyna (Wizzair), a także Rzeszowa (Ryainair).

4. AUTOBUS POLSKA-SKOPJE 

Dla fanów długich przejazdów autobusowych istnieje również możliwość podróży tym środkiem transportu. Adamis Tours organizuje przejazdy z różnych miast w Polsce (m.in. Warszawa, Kielce, Rzeszów, Katowice, Kraków, Krosno) do stolicy Macedonii, Skopje. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

5. WŁASNY SAMOCHÓD

Jeślli podróże samochodem na Bałkany nie są nam obce, to Macedonia może być ciekawą destynacją samochodową. Jest krajem bezpiecznym do samodzielnych podróży, zresztą podobnie jak państwa przez które będziemy musieli przejechać po drodze z Polski. Można potraktować to jako bałkańską przygodę i udać się do Macedonii własnym środkiem transportu przez Słowację, Węgry i Serbię. Z Krakowa przykładowo taka podróż do Skopje trwa ok. 14 godz, a do Ochrydy ok. 16 godz.


ZA ILE?

Pełen koszt udziału w warsztatach to 2890 zł (opcja noclegu w apartamentach 2-4 osobowych).

Aby zapewnić sobie miejsce w grupie, należy przelać zaliczkę w wysokości 890 zł najpóźniej do tygodnia od wysłania zgłoszenia – tylko to gwarantuje miejsce w kameralnej grupie warsztatowej. Zaliczka  jest bezzwrotna i w razie rezygnacji z udziału w warsztatach, pokrywa wygenerowane koszty organizacji. Pozostałe 2000 zł należy wpłacić przed warsztatami, najpóźniej do 20 września.

Co obejmuje cena?
 • 7 noclegów w komfortowych apartamentach 2-4-osobowych
 • Wyżywienie w postaci tradycyjnej macedońskiej kuchni (7 śniadań, 6 kolacji, 6 obiadów – możliwość opcji wege)
 • 6 dni warsztatów wypełnionych ćwiczeniami praktycznymi, pracą z energią, medytacją (plus materiały warsztatowe)
 • Lekcje macedońskiego gotowania, podczas których nauczysz się przyrządzać flagowe przysmaki kulinarne Macedonii
 • Rejs łódką ochrydzką po jeziorze z widokiem na miasto
 • Nauka tradycyjnych tańców macedońskich
 • Zwiedzanie Ochrydy, perły Macedonii znajdującej się na liście światowego dziedzictwa UNESCO
 • Eksploracja okolic Ochrydy (położonego na skale opadającej wprost w wody Jeziora Ochrydzkiego Klasztoru św. Nauma oraz prehistorycznej osady w Zatoce Kości)
 • Historia słynnych pereł ochrydzkich i ich nawlekanie
 • Moje wsparcie przez cały czas trwania warsztatów, a także po ich zakończeniu – w postaci 1-godzinnej sesji coachingowej podsumowującej postępy i definiującej dalsze kroki.
 • Wsparcie w organizacji wyjazdu od strony technicznej – pomoc w rezerwacji lotów i organizacji transportu lokalnego oraz 160-stronicowy ebook przeprowadzający krok po kroku przez proces organizacji dalszego wyjazdu na własną rękę (do pobrania tutaj).
 • Dla chętnych wskazówki dot. miejsc wartych odwiedzenia po warsztatach – zarówno w Macedonii, jak i 50 innych krajach, które udało mi się do tej pory odwiedzić.
Czego cena nie obejmuje?
 • Transportu z Polski do Macedonii (tutaj podpowiadam, jak kupić tani bilet lotniczy).
 • Ubezpieczenia podróżnego (tutaj podpowiadam jak kupić właściwą polisę)
 • Dodatkowych atrakcji na miejscu wykraczających poza program warsztatów.

JAK DOŁĄCZYĆ?

Chcesz dołączyć do tej niezwykłej przygody? Napisz do mnie maila: ania[@]eksploratorka.pl, a jeśli nie masz więcej pytań, to zarezerwuj miejsce wpłacając zaliczkę:

KUP TERAZ

WIĘCEJ INFORMACJI

 • Więcej o mnie i mojej historii przeczytasz TUTAJ.
 • Jeśli wciąż zastanawiasz się, o co chodzi w życiu w zgodzie z sobą, TUTAJ znajdziesz więcej informacji.
 • TUTAJ z kolei przeczytasz, co mówią o mnie inni – ci, z którymi na co dzień pracowałam, podróżowałam, rozmawiałam, byłam.
 • A TUTAJ zobacz, jak wyglądała I edycja warsztatów, która odbyła się w maju w Tajlandii.

Do zobaczenia w Macedonii! Na moim statku życia w zgodzie z sobą. Gdzie obalane są mity i ograniczające przekonania. Gdzie panuje wiara w to, że wszystko jest możliwe – jeśli tylko tego bardzo chcesz i jesteś gotowy/a wyciągnąć po to rękę. Gdzie kontakt z sobą jest źródłem rozwoju. Gdzie ciężka praca zostaje wynagradzana – większą świadomością siebie i drugiego człowieka. Gdzie hołduje się małym, prostym przyjemnościom, które w dzisiejszym świecie stały się dobrem deficytowym. Gdzie otwartość nie zna granic, bo przecież wszystko może się zdarzyć!

 

Więcej o idei warsztatów życia w zgodzie z sobą, jak i wstępny harmonogram pozostałych edycji znajdziesz TUTAJ.