Podoba Ci się? Podziel się ze znajomymi!

Nie piszę wiele o odwiedzonych miejscach z dwóch powodów. Po pierwsze w sieci jest mnóstwo kompetentnych źródeł wiedzy typowo podróżniczej – zarówno w polskich jak i zagranicznych zasobach internetu. Poza tym bardziej interesuje mnie podróż wewnętrzna, która odbywa się równolegle do przebytych kilometrów. Co nie znaczy, że się nie inspiruję, nie zasięgam języka, nie czytam. Bo inspirować się trzeba! A dzięki możliwościom, jakie daje internet i nowe media, inspirację do podróży i zmiany życia mamy na wyciągnięcie ręki – media społecznościowe, artykuły, filmy, serwisy foto pełne są informacji na wagę złota. Dla mnie szczególną rolę odgrywają blogi – i to te, których autorzy żyją tym, co głoszą. Czyli tacy, którzy piszą o podróżach, które realizują, miejscach, w których zamieszkują, życiowych zmianach, których dokonują – mimo obaw, strachu, ryzyka, jakie trzeba na siebie wziąć. Dziś moja lista polsko- i obcojęzycznych blogów, które śledzę regularnie, aby zarówno się zainspirować, jak i zdobyć informacje praktyczne.

POLSKOJĘZYCZNE

Pojechana

Jedyny polski blog podróżniczy, który w tym momencie śledzę regularnie. Prowadzony przez Olę, która kilka lat temu porzuciła pracę w korporacji i wyjechała do Chin, gdzie spędziła w sumie ponad dwa lata i o tej przygodzie wydała w tym roku książkę. Ola na blogu pisała wcześniej głównie o Chinach i ogólnie o Azji, bo tam właśnie miała bazę, ale teraz będąc w podróży dookoła świata, pisze sporo o Ameryce Południowej, w której właśnie się znajduje. Lekki styl, mnóstwo ciekawostek i faktów o miejscach i  kulturze, a także imponujące zdjęcia – jest się w czym zatracić!

Careerbreak

Careerbreak to chyba pierwszy podróżniczy blog, jaki śledziłam z zapartym tchem w życiu. A było to dawno temu, bo chyba w 2009 roku, kiedy Magda, autorka wyruszyła ze swoim partnerem Przemkiem w podróż dookoła świata. Podróż dawno się skończyła, Magda i Przemek wrócili do niemal już rodzinnej Australii i dalej opowiadają o swoich podróżniczych przygodach, tym razem już z dwójką dzieci. Mnóstwo przepięknych zdjęć (Magda pasjonuje się fotografią), a także rzetelnie i od serca opisane kwestie praktyczne.

Busem przez świat

Ola i Karol od 6 lat podróżują tytułowym busem przez świat i zebrali już szereg topowych nagród za swojego prężnie działającego bloga, który nie tylko inspiruje bogactwem opisów odwiedzonych miejsc, ale jeszcze bardziej chyba solidną sekcją poradnikową z naciskiem na rady dotyczące taniego podróżowania. Blogowi towarzyszy profesjonalnie prowadzony kanał YouTube z górą informacji praktycznych i mnóstwem inspiracji.

Paczki w podróży

Kasia i Marcin, którzy spędzili blisko 4 lata w podróży po Azji, Australii i obu Amerykach nie tylko w inspirujący sposób opowiadają o odwiedzonych miejscach na swoim blogu, ale także w wersji filmowej – na vlogu. Pokazują piękno odwiedzonych miejsc, zwyczaje, kulturę. Do tego chętnie typują, porównują, podsumowują, co bardzo ułatwia podróżnicze decyzje.

Kołem się toczy

Karol to bardzo zaangażowany bloger, który w swoich relacjach nie tylko inspirująco traktuje o miejscach – również tych rzadziej odwiedzanych przez typowych backpackerów jak na przykład Bliski Wschód, ale także w praktyczny i rzeczowy sposób radzi, jak podróżować – tanio, łatwo, bezproblemowo. Bogatym w praktyczne treści opisom towarzyszą bajkowe zdjęcia. Ma też prężnie działający newsletter, będący dodatkowym źródłem podróżniczej inspiracji.

Duże podróże

Aleksandra, będąc od roku w ciągłej podróży po Europie, pisze w ciekawy i rzetelny sposób o odwiedzonych krajach europejskich, dając przy tym mnóstwo porad praktycznych odnośnie tego, co zobaczyć, czego spróbować, a co szerokim łukiem omijać. Pasję autorki widać szczególnie w opisach krajów śródziemnomorskich jak Portugalia, Hiszpania, Włochy. Do tego jako fotograf z wykształcenia zadbała o piękną oprawę graficzną – posty okraszone są naprawdę soczystymi zdjęciami odwiedzanych miejsc.

Taste Away

Natalia i Łukasz podróżują wraz ze swoim synkiem i… smakują. Bo ich blog jest przede wszystkim właśnie o jedzeniu – w przepyszny sposób opowiada o bardziej i mniej egzotycznych potrawach, alkoholach, odwiedzonych restauracjach. Poza jedzeniem można tu znaleźć sporo relacji z odwiedzonych miejsc, praktycznych informacji oraz rad dotyczących podróżowania z dzieckiem.

Peron 4

Ciekawy projekt będących nie tyle chyba blogiem, co platformą blogową kumulującą artykuły różnych autorów, z podróżowaniem mocniej bądź luźniej związanych, którzy podróżują po świecie, ale też zamieszkują w różnych miejscach, obserwują i te obserwacje relacjonują. Poza dawką inspiracji dotyczących miejsc można tu znaleźć sporo artykułów o kulturze krajów, zwyczajach, uwarunkowaniach społecznych. Jest też wiele reportaży zarówno z bliższych jak i najodleglejszych zakątków świata.

OBCJOJĘZYCZNE

Nomadic Matt (angielski)

Matt jest chyba jednym z najpopularniejszych blogerów podróżniczych świata i wie, o czym pisze, bo w drodze jest już od 10 lat. Amerykanin swoje przygody na różnych kontynentach relacjonuje niezwykle inspirująco, podając przy tym mnóstwo wiedzy praktycznej. Szczególnie cenię sobie jego rzetelnie napisane artykuły-przewodniki po krajach, które konkretnie przygotowują do wyjazdu, nie omijając przy tym jakże ważnych informacji finansowych. Jako zaprawiony podróżnik Matt skutecznie przekształca przez lata zdobytą wiedzę w inne projekty – pisze książki, artykuły do innych publikacji, założył hostel w Austin w Teksasie. Niezwykle inspirująca postać!

Legal Nomads (angielski)

Jodie, pochodząca z Kanady autorka bloga Legal Nomads jest prawniczką z wykształcenia (stąd nazwa bloga), która 8 lat temu porzuciła świetlanie zapowiadającą się karierę w Nowym Jorku i udała się w podróż. A ta… nadal trwa. Blog jest inspirującą relacją z eksploracji świata z dużym akcentem na jedzenie, któremu autorka poświęca sporo uwagi. Sama, jako osoba cierpiąca na celiakię, nie tylko donosi o jedzeniowych ciekawostkach w różnych częściach świata, ale i pisze też sporo o aspektach zdrowotnych jedzenia. Mniam!

This American Girl (angielski)

Blog Camille był dla mnie jedną z większych inspiracji do porzucenia dotychczasowego życia i udania się w dłuższą podróż. Autorka urodziła się w Stanach i większość swojego życia spędziła w rodzinnym Seattle, podążając utartą ścieżką przez wielu tak pożądanej kariery i życia w wielkim mieście. Aż do czasu, gdy zdała sobie sprawę, że to nie dla niej i… wyjechała na Kostarykę, gdzie od kilku lat szczęśliwie zamieszkuje w miasteczku Puerto Viejo na karaibskim wybrzeżu Kostaryki (które oczywiście obowiązkowo musiałam odwiedzić w mojej podróży). Oprócz życia na Kostaryce, o którym pisze sporo, Camille interesują kwestie rozwoju osobistego, duchowości, zdrowia – psychicznego i fizycznego, ogólnego dobrostanu związanego z podróżowaniem oraz yogi, której od jakiegoś czasu jest instruktorką.

PS. I’m on my way (angielski)

Trishna, pochodząca z Filipin autorka bloga podróżuje w trybie slow od wielu lat, aby jak najlepiej zgłębić kulturę odwiedzanych miejsc. Na blogu nie znajdziecie typowego przewodnika, za to mnóstwo spostrzeżeń kulturowych, a także refleksji o życiu bazujących na jej podróżniczych przygodach. Szczególnie lubię jej wpisy dotyczące Azji. Podróżując, autorka pracuje chętnie jako wolontariuszka, przez co poznaje lepiej obce kultury, uczy się gotowania lokalnych potraw i języków. Jest ciekawa świata, przez co oferuje inne spojrzenie na podróżowanie.

The Blonde Abroad (angielski)

Kiersten to dziewczyna z Kalifornii, która porzuciła obiecującą karierę w finansach i ruszyła w świat. Jej blog można chyba spokojnie zakwalifikować do kategorii podróże/lifestyle, gdyż oprócz wypraw pisze sporo o kulturze, jedzeniu, modzie. Wiele tematów skupia się również wokół podróżowania solo jako kobieta, o podróżowaniu niskobudżetowym i co ciekawe również o wyprawach z większą dozą luksusu. Dla każdego coś dobrego!

Planet Backpack (niemiecki)

To kolejny już blog, który śledzę od dawna, i który był jednym z zapalników mojej wielkiej podróży. Connie, autorka bloga pochodzi z niemieckiej Bawarii i od kilku lat skutecznie inspiruje do podążania za swoimi marzeniami, życia w różnych miejscach na świecie i zostania digital nomadem, czyli osobą, która podróżuje przez świat zarabiając na życie w środowisku online. Mając stałą bazę na Bali, Connie porusza również tematy związane z filozofią życia zen, jogą, medytacją, których jest wielką orędowniczką. Ale pisze także o biznesie w kontekście przedsiębiorczości, nowych metod pracy, mobilności. Swoim przykładem pokazuje, że odwaga, determinacja i ciężka praca mogą nas doprowadzić do realizacji najskrytszych marzeń. Dla zobrazowania swoich teorii, prowadzi również vloga, gdzie opowiada o codziennym życiu na Bali.

Just Travelous (niemiecki)

Ivonne, miłośniczka przygody w podróży i wielokrotnie nagradzana blogerka pisze zarówno w swoim ojczystym języku niemieckim, jak i angielskim o destynacjach oraz kwestiach praktycznych. Szczególnie godne polecenia są porady dotyczące podróżowania po Europie oraz Azji – wydała nawet dość opasły ebook z informacjami praktycznymi o podróżowaniu po Azji Południowo Wschodniej.

Vivir al Maximo (hiszpański)

Ángel jest Hiszpanem, który 4 lata temu porzucił karierę informatyka w Stanach, aby udać się w niekończącą się podróż i zarabiać za pomocą swojego komputera z każdego miejsca, jakie mu się zamarzy. Na swoim blogu nie tylko pokazuje, jak tego dokonać, ale pisze też sporo o życiowych wyborach, rozwoju, biznesie w podróży i obserwacjach społecznych.

Mochileros TV (hiszpański)

Blog został powołany do życia przez dwóch hiszpańskich blogerów – Iosu i Alberto jako centrum informacji praktycznych o tanim podróżowaniu. Dodatkowo znajdziecie tu sporo rad o formach eksploracji świata, a także inspiracji. Blogowi towarzyszy profesjonalny i inspirujący kanał YouTube z filmami uzupełniającymi treści pisane.


Podoba Ci się? Podziel się ze znajomymi!